Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/autos24.pl/includes/menu.inc).

Metody odlewania metali

Odlew w swej najprostszej odmianie polega na kształtowaniu części metalowych, jakie będą łatwe w dalszej obróbce.


Odlew jest technologią uzyskiwania obiektów z pomocą wypełniania form płynnym metalem.
Aluminium szczotkowane
Odlewy realizuje się ze staliwa, stopów magnezu. Powszechne są także odlewy z brązu. Odlewanie stosuje się wtenczas kiedy inne technologie byłyby nadto drogie. Techniką odlewania można wyrobić rzeczy o bardzo skomplikowanych kształtach z nadzwyczaj dużą precyzją na przykład tłoki, silniki, obudowy, przyrządy. Odlewanie może być przebiegiem prostym, albo trudnym. Wszystko zależy od tego który kształt chcemy pozyskać oraz jaki surowiec obrabiamy. Przebieg odlewania składa się z następujących części: realizacja wzorniku obiektu, realizacja fragmentów formy odlewniczej, wykonanie rdzeni, jakie imitują kształty wewnętrzne przedmiotu, montaż formy, zatapianie formy płynny metalem, wyjęcie odlewu z formy, obróbka wykańczająca. Z technologicznego punktu widzenia każdy przedmiot odlewany w formie jest nazywany odlewem. Jednakże najczęściej nazywa się tak jedynie te przedmioty, które nie nastręczają w ogóle bądź prawie w ogóle dalszej obróbki mechanicznej.
Jednak na ogół model różni się nieco od ostatecznej formy odlewu ze względu na nieodzowność uwzględniania różnych elementów technologicznych kluczowych dla poprawnego wykonania skomplikowanych odlewów. Im bardziej trudny kształt ma posiadać odlew (zobacz odlewy) tym trudniej zrobić właściwą formę. Najpowszechniej napotykanym ambarasem, jaki musi zostać rozwiązany jeżeli idzie o odlewnie aluminium - koniecznie wejdź na Alwro będzie obecność tak zwanych podcięć.


To zagłębienia bądź występy uformowane tak, że formy nie dałoby się odseparować od odlewu po jego stwardnieniu. Hartowanie indukcyjne jest metodą hartowania powierzchniowego, w której grzanie metalu następuje za pomocą prądu elektrycznego wysokiej częstotliwości.