Jak wygląda zawód kierowcy ciężarówki?

Kierowca samochodu ciężarowego transportuje produkt w wyznaczone miejsce, na ogół w wyznaczonym czasie.


Powinien przy tym stosować się do zasad, dzięki jakim nie narazi na zagrożenie ładunku, siebie ani również pozostałych uczestników drogowego ruchu.


Do jego obowiązków należy też dbanie o doskonały stan techniczny wozu. Może mu w tym pomów mobilny serwis tir. Wielkość pojazdu oraz typ obsługiwanych tras decyduje w ogromnej mierze o detalach dotyczących pracy kierowcy tira. Mniejsze wozy, mieszczące się w kategorii lekkich aut ciężarowych są z reguły używane do transportu w ruchu krajowym, nierzadko w najbliższej okolicy firmy macierzystej przykładowo piekarni. Kierowca każdego dnia przybywa do pracy, a po niej wraca do domku. Nie wyrusza na kilka dni w podróż, choć nierzadko pracuje więcej aniżeli 8h godzin dziennie.


mieszkanie
Author: Sivi Steys
Source: http://www.flickr.com


auta - powiększenie
Author: Petr Dadák
Source: http://www.flickr.com


nodik
Kierowcy ciężkich pojazdów przykładowo popularnych TIR-ów spędzają w podróży parę, a nawet paręnaście dni. Kabina samochodowa jest ich drugim domem. W niej śpią, odpoczywają, jedzą. Niezbędność życia w samochodzie to najogromniejszy minus tego rodzaju pracy. Ryzykiem jest możliwość zostania zaatakowanym. We wschodniej Europie dalej zdarzają się wypadki kradzieży towaru, a nawet zaginięć lub zabójstw kierowców. Praca kierowcy jest to trudne fizycznie rzemiosło. Prowadzenie TIR-a wymaga wielkiej siły i ciągłej pracy muskułów górnej połowy ciała, przy jednoczesnym przebywaniu w niezmienionym położeniu przez wile godzin. Z czasem może to doprowadzić do zwyrodnień oraz boleści.


Ujemnie na zdrowie wpływają również panujące w samochodzie, labilne, a niekiedy ekstremalne temperatury, raban, napięcie jak też brak rześkiego, nieskażonego spalinami powietrza.