Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/autos24.pl/includes/menu.inc).

Co najkorzystniej stosować do chłodnicy? O których kwestiach należy pamiętać? Jakiego rodzaju preparat jest najlepszy?

Może dla wielu z nas to będzie istna ciekawostka, lecz najbardziej odpowiednim płynem chłodniczym jest woda. Woda jest bardziej skuteczna od najlepszych płynów chłodniczych, 10-krotnie w większym stopniu skuteczna od olejów ponadto aż 100-krotnie bardziej efektywna od powietrza. Jest przy tym to rozwiązanie bardzo korzystne cenowo. Ma jednakowoż wadę, jaka eliminuje ją z typowej eksploatacji. Nie jest nią tworzenie się korozji, chociaż z tym się może skojarzyć. Jest nią zdolność do zamarzania w temperaturach niżej niż 0 stopni Celsjusza.
Woda jak wiadomo jest dość kontrowersyjnym chłodzącym czynnikiem, więc trudno wyrazić jednoznacznie dobrą opinię na jej temat.

Poszukujesz fascynujących informacji na prezentowany wątek? Bardzo dobrze się składa, ponieważ oryginalny serwis (https://www.lontex.pl/) posiada informacje godne uwagi, które są też niezwykle ciekawe.

Producenci dość często polecają wodę destylowaną. Najbardziej zwyczajna zaś woda wodociągowa ma zbytnio duże ilości wapnia, one zaś odkładają się na ściankach chłodnic, z kolei woda destylowana wpływa na błyskawiczne korodowanie ścianek.

silnik
Author: JOHN LLOYD
Source: http://www.flickr.com
Najbardziej odpowiednia woda do chłodnic to uzdatniona woda z inhibitorami, co oznacza środki przeciwkorozyjne. To jednak tylko teoria, gdyż aktualnie nikt nie korzysta z czystej wody, aledobrze o tym pamiętać, jak skorzystać się z różnych koncentratów. Mamy tak więc dzisiaj inne standardy, przykładowo koncentrat płynu chłodniczego, ciężko sobie wyobrazić chłodnicy bez tego rodzaju płynu. Takie preparaty są odpowiednio przygotowane z glikolami etylenowymi i propylenowymi. Glikol etylenowy jest tańszy w produkcji, zaś charakteryzuje go trochę wyższa temperatura wrzenia i zapłonu a także niższa lepkość. Jego wartość temperaturowa zamarzania jest niższa. Do minusów zaś należą krystalizacja w niezbyt wysokich temperaturach, niższa zdolność przyjmowania ciepła oraz wyższa toksyczność. Glikol propylenowy więcej kosztuje, ale jest mniej toksyczny, nie krystalizuje się, lecz gęstnieje wraz z obniżeniem temperatury aż do całkowitego braku płynięcia.




W większej ilości sytuacji wykorzystuje się jednakże glikole etylenowe. Bardzo często płyny chłodnicze posiadają postać substancji kolorowych. Najczęściej spotykane są czerwone, różowe, niebieskie oraz zielone. Kolory oznaczają technologię produkcji, lecz nie jest to reguła. Nie możemy być zatem pewni konkretnej technologii, jak znamy tylko kolor. Żeby bardziej dokładnie poznać, z czym mamy do czynienia trzeba by dowiedzieć się o tej kwestii jeszcze kilku rzeczy.